Opalování v soláriu
I když v soláriu, ale pořád se jedná o opalování. Proto je potřeba dodržovat několik pravidel a řídit se podle typu naší pleti, abychom místo krásné barvy těla si ve finále neublížili. Zde jsme shrnuli pokyny, podle kterých bychom se v soláriu měli řídit.
Typy pleti
Především potřebujeme vědět, jaký máme typ pleti. Každý z nás má svůj typ pleti dán především geneticky, každý máme trochu jinou barvu kůže a proto i opalování probíhá u každého z nás trochu jinak. Každý se s určitým typem kůže narodíme a během života se příliš nezmění. Pokusíme se rozdělit typy pleti do čtyř skupin.
Fototyp 1
Pleť označovaná jako fototyp 1 je velmi světlá, často se na ní objevují pihy. Většina lidí s touto pletí má rezavé vlasy a často i modré oči. Fototyp 1 se velmi špatně opaluje. Někteří se neopálí nikdy, jelikož pleť dříve než se opálí tak zrudne, spálí se. Tímto typem pleti disponuje cca 2 % obyvatel České republiky.
Fototyp 2
Tento druh pleti je o něco tmavší než jednička. Pihy se už vyskytují pouze zřídka, lidé s fototypem 2 mají většinou plavé nebo světle hnědé vlasy a modrošedé nebo zelené oči. Opalování už je efektivnější, ale pořád je zde silný sklon ke spálení a zarudnutí pokožky. 12 % populace v České republice spadají pod tento fototyp.
Fototyp 3
Trojka je vlastně normální typ pleti, který má většina populace ČR. Až 78 %. Pihy zde téměř nejsou, vlasy tmavě plavé nebo hnědé a hnědá je i barva očí. Tito lidé se velmi dobře opalují, ke spálení nebo zarudnutí kůže mají jen minimální sklony.
Fototyp 4
Přirozeně hnědá kůže bez pih. Barva vlasů je tmavá stejně jako oči. Lidé s tímto typem pleti se opalují velmi dobře bez tendence ke spálení nebo zarudnutí kůže. Tento typ kůže má asi 8 % Čechů.
Jak dlouho se opalovat?
Doba, kterou bychom měli strávit v soláriu, závisí samozřejmě na výše uvedeném typu pleti, ale také na daném přístroji. Záleží, jaké má opalovací trubice, a proto se vždy musíme poradit s obsluhou, vyžadovat informace o konkrétním přístroji.
Fototyp 4 se může opalovat ihned s delší dobou, jelikož nemá přecitlivělou kůži. Dobře je také snášeno prodloužení doby opalování v dalších dnech.
Fototyp 3, tedy lidé s normální pletí by měli začít s kratší dobou, postupně ji prodlužovat a pozorovat svou pleť, zda nerudne.
Fototyp 2 by měl začít s velmi krátkou dobou a být velmi opatrný s prodlužování.
Fototypu 1 není doporučováno solárium navštěvovat, a pokud se tak rozhodnete, tak buďte velmi opatrní a pozorujte zbarvení své kůže.
Každý by měl posuzovat, jakou dobu stráví v soláriu podle toho, jak snáší přírodní slunce. U normální pleti je pěkné opálení po třech až pěti návštěvách solária. Je hnědé a rovnoměrné. Úvodní návštěvy by proto měly proběhnout v po sobě jdoucích dnech. U citlivější pokožky obden.
Obecné pravidlo
Obecným pravidlem, podle kterého bychom se měli vždy řídit, je 10 návštěv solária během 2 – 3 týdnů pro základní opálení. Jako udržovací kůra dostačují 1 – 2 návštěvy za deset dnů. Ovšem během jednoho roku bychom neměli použít solárium více než 30x.
Pravidla opalování v soláriu
• Dodržujete dobu opalování podle Vašeho fototypu a druhu solária
• Svou kůži zbavte nečistot včetně make-upu
• Vždy použijte solární kosmetiku
• Odložte všechny šperky
• Pokud užíváte světlocitlivé léky, vyvarujte se pobytu v soláriu.
• Vždy ochraňte svůj zrak, kontaktní čočky vždy vyjměte.
• Solárium navštivte pouze jednou denně.
Pokud dojde ke spálení, ošetřete pleť krémem po opalování a doplňujte pravidelně tekutiny. Několik dní se neopalujte a poté snižte dobu pobytu v soláriu.